Aktualności

Co u nas słychać...

"...czasami cel podróży nie jest najważniejszy, liczy się sama droga, to czego się na niej dowiadujesz, co robisz." - Nora Roberts - Taniec bogów

Nowości w serwisie

"Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz, co ci się trafi." - Winston Groom - Forrest Gump

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2023



Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w dniach 24 i 25 kwietnia 2023.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Odgadując jeden z cytatów możesz wygrać upominek.

Wyniki konkursu “Rok 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej”



Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: praca plastyczna i prezentacja multimedialna. Tematyka prac dotyczyła osoby Wisławy Szymborskiej i jej twórczości.

Zadaniem uczestników konkursu było zareklamować obchody związane z rokiem poetki lub przedstawić zwizualizowaną interpretację jej tekstów.

Wyniki konkursu:

W kategorii prezentacja multimedialna:

I miejsce ex aequo: Agata Szydło kl. 4L, oraz Mateusz Wolak kl. 4E

Wyróżnienia: Tymoteusz Tarnawski, Borys Lipczyński, Dominik Szendzielorz kl. 1I

W kategorii praca plastyczna:

I miejsce ex aequo: Agnieszka Kik kl. 4L, oraz Paulina Staniczek kl. 4LG

II miejsce: Tomasz Salbert kl. 4L

Wyróżnienia: Karolina Grabka kl. 3L, Magdalena Szymanek kl.4LG, Marcin Słaboń kl.2A, Piotr Ciechanowski kl. 2A

Serdecznie gratulujemy!

Rok 2023 – Rokiem Wisławy Szymborskiej



Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie “Rok 2023 -Rokiem Wisławy Szymborskiej”

Konkurs będzie przeprowadzony w dwóch kategoriach:

  • prezentacja multimedialna
  • konkurs plastyczny
  • Regulamin i szczegóły w załączniku oraz u Pań z języka polskiego i w bibliotece.

    Czekają nagrody!

    Zapraszamy





    Konkurs "Wanda Rutkiewicz - śmiało przez życie."

    Drodzy uczniowie,

    Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym na temat wybitnej, polskiej himalaistki.

    1. Tematyka prac powinna dotyczyć życia i sportowych dokonań Wandy Rutkiewicz.
    2. Interpretacja tematu, technika plastyczna i format zależą od uczestnika.
    3. Prace konkursowe należy składać do biblioteki szkolnej lub Sali C7 do dnia 15 grudnia.
    4. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 20 grudnia.

    Szczegółowy regulamin dostępny jest w bibliotece oraz sali C7.

    Atrakcyjne nagrody czekają!!!

    Zapraszamy
    Katarzyna Jońca
    Katarzyna Zamorowska

    Zamknięcie biblioteki

    Dzień dobry,

    W związku z inwentaryzacją całej szkoły, w dniach od 2 do 30 listopada biblioteka będzie nieczynna. Wszystkie wypożyczenia na listopad, trzeba zrealizować do dnia 27 października (czwartek). W dniu 28 października (piątek) bibliotekarze wyjeżdżają na targi książki, w związku z tym biblioteka będzie nieczynna.

    Pozdrawiam i zapraszam do biblioteki.
    K. Jońca

    Nowe Godziny Otwarcia

    Na stornie opublikowano nowe godziny otwarcia bibioteki.

    CZYTAJ WIĘCEJ

    STYCZEŃ 2022 W MBP GLIWICE

    PONIEMIECKIE - SPOTKANIE AUTORSKIE Z KAROLINĄ KUSZYK

    Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

    13 stycznia 2022 r., godz. 18.00


    Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zapraszają na spotkanie autorskie z Karoliną Kuszyk. „Poniemieckie" to zarówno reportaż, jak i sentymentalna podróż w czasie. Kuszyk zabiera nas w podróż po obszarach przyłączonych do Polski po drugiej wojnie światowej, szczególnie po Dolnym Śląsku i Legnicy, skąd pochodzi sama autorka. W swej książce stara się odnaleźć odpowiedzi na pytania czym właściwie jest poniemieckie, co znaczy dla nas i jak obecnie o nie dbamy.

    Prowadzenie: Agnieszka Zientarska - dziennikarka, polonistka, filozofka i podróżniczka.

    Spotkanie zostało sfinansowane przez Konsulat RFN w Opolu.

    Liczba miejsc ograniczona.

    Obowiązują zapisy.

    Kontakt: Sandra Mazur koordynatorka projektu e-mail: sandra.mazur@haus.pl

    tel. 77 407 95 22

    W związku z uczestnictwem w wydarzeniu

    w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

    CZYTAJ WIĘCEJ



    ADAM REGIEWICZ - spotkanie autorskie

    Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

    20 stycznia 2022 r., godz. 18.00


    Zapraszamy na spotkanie z Adamem Regiewiczem, autorem powieści kryminalnych, m.in. najnowszej trylogii zabrzańskiej „Hubertus, Krojcok, Krampus". Spotkanie poprowadzi Barbara Gołas.

    Adam Regiewicz - prof. zw. dr hab.

    w dyscyplinie literaturoznawstwo. Naukowo zajmuje się badaniem zjawisk na pograniczu literaturoznawstwa i komparatystyki kulturowej. Działa też w środowisku nauczycielskim, dla którego przygotowuje popularne propozycje dydaktyczne w postaci wykładów, warsztatów, czy też w formie scenariuszy lekcyjnych. Działa także muzycznie, koncertując i nagrywając płyty (Yonati, Tetramorfy, Dzieci na Drodze).

    W 2017 zadebiutował jako autor powieści kryminalnej Kamienica przy Antycznej wydanej przez wydawnictwo Silesia Progress. W 2020 ukazała się jego kolejna książka kryminalna Ucieczki Jakuba Krafta.

    We wrześniu 2021 ukazała się trylogia zabrzańska: Hubertus, Krojcok, Krampus nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu, z którą od kilku lat organizuje „Kryminalne Zagadki Śląska". Po spotkaniu będzie okazja do zakupu całej trylogii.

    Liczba miejsc ograniczona.

    W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

    CZYTAJ WIĘCEJ



    ZIEMIA ŚWIĘTA W OBIEKTYWIE STANISŁAWA LIGONIA - wystawa

    Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

    od 7 do 31 stycznia 2022 r.


    W 2018 roku wśród rodzinnych pamiątek Stanisława Ligonia został odnaleziony niezwykły album - w czasie pobytu w Palestynie Stanisław Ligoń miał ze sobą aparat fotograficzny i podróżując fotografował miejsca, zabytki ale także życie codzienne mieszkańców. Wiele z nich pokazuje przebywających tam Arabów, Żydów ale także polskich emigrantów i żołnierzy. Fotografie stanowią niezwykły dokument pokazujący Ziemię Świętą w latach II wojny światowej, ale także nieznany dotąd talent Stanisława Ligonia, który jawi się również jako wyborny dokumentalista. Znamy Ligonia jako wszechstronnego twórcę - artystę malarza, radiowca, polityka, twórcę teatralnego, ale do tej pory nie poznaliśmy go jako fotoreportera.

    W 2019 roku, w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich, Biblioteka Śląska zrealizowała projekt pn. „Stanisław Ligoń artysta działacz plebiscytowy". Jego celem było przypomnienie nie tylko wybitnych dowódców powstańczych z okazji 100-tnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich, ale również przywrócenie społecznej świadomości wielu postaci zasłużonych dla „sprawy polskiej na Śląsku". Jednym z nich był właśnie popularny „Karlik z Kocyndra" - Stanisław Ligoń.

    W ramach tego projektu powstała m.in. prezentowana wystawa.

    CZYTAJ WIĘCEJ



    TAK SOBIE PRÓBUJĘ RYSOWAĆ… - WYSTAWA

    Filia nr 30, ul. Partyzantów 25

    od 3 do 31 stycznia 2022 r.


    Filia 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach zaprasza na wystawę prac Wojciecha Kotylaka, człowieka o wielu pasjach i talentach. Podczas wystawy portretów w ołówku będzie można zobaczyć wycinek twórczości będącej plonem realizacji pasji w „wolnych chwilach".

    Wojciech Kotylak - plastyk, oligofrenopedagog, terapeuta, instruktor teatralny oraz certyfikowany edukator arteterapii. Prowadzi autorskie warsztaty o charakterze twórczym (łącząc teatr z działaniami plastycznymi) z osobami w różnym wieku oraz warsztaty metodyczne adresowane do opiekunów grup teatralnych z zakresu teatru cieni oraz teatru czarnego. W wolnych chwilach w swojej pracowni amatorsko maluje, rysuje oraz zgłębia tajniki konserwacji antyków.

    PAŹDZIERNIK 2021 W MBP GLIWICE

    W 80 MINUT DOOKOŁA ŚWIATA - mobilna gra miejska

    Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

    2 października 2021 r., godz. 10.00


    Biblioteka zaprasza do wspólnej zabawy w mobilnej grze miejskiej „W 80 minut dookoła świata". W Gliwicach odnaleziono legendarny rękopis - dziennik Phileasa Fogga. Wystawiony w bibliotecznych gablotach miał przyciągnąć tłumy turystów, stał się jednak łakomym kąskiem dla paserów, którzy niewątpliwie będą chcieli zarobić krocie na sprzedaży tego białego kruka na czarnym rynku. Zadaniem gracza będzie przechwycenie kart z dziennika Phileasa Fogga z rąk szajki.

    Gra rozpocznie się o godz. 10.00 w Bibliotece Centralnej MBP w Gliwicach. W grze wziąć udział mogą gracze indywidualni oraz drużyny (minimum dwuosobowe, z których przynajmniej jedna osoba jest pełnoletnia). Wymogiem wzięcia udziału w grze jest posiadanie przez drużynę minimum jednego smartfona/tabletu z zainstalowaną aplikacją ActionTrack (dostępną bezpłatnie w Google Play i AppStore) z mobilnym dostępem do Internetu.

    Obowiązują wcześniejsze zapisy (telefonicznie: 32 238 26 24 lub mailowo: instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl).

    Gra odbędzie się w ramach projektu „Haczyk - gliwickie spotkania literackie", dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    CZYTAJ WIĘCEJ



    WYPRAWA NA NAJWYŻSZE SZCZYTY AFRYKI - spotkanie autorskie z Robertem Gondkiem

    Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

    6 października 2021 r., godz. 18.00


    Robert Gondek - podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki. Za sprawą swojej opowieści, przeniesie nas w fascynujący świat najwyższych afrykańskich gór - Kilimandżaro, Mount Kenya, Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga, Rwandy, Etiopii, Maroka oraz Kamerunu. Podczas prezentacji zobaczymy pokryte lodowcami Kilimandżaro i Mount Kenya. Na Mount Meru poczekamy na wschód słońca z widokiem na najwyższy szczyt Afryki. Będziemy spacerować po kolorowych Górach Księżycowych w Ugandzie. W towarzystwie uzbrojonych żołnierzy wejdziemy na najwyższy szczyt Rwandy. Wybierzemy się na wielodniowy trekking w pięknych etiopskich górach Semien. Nocą wejdziemy na najwyższą górę Maroka, a w gęstej mgle zdobędziemy Mount Cameroon - najwyższy szczyt Kamerunu. To będzie uczta dla wszystkich kochających góry, przyrodę i egzotykę.

    Liczba miejsc ograniczona. W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

    Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk - gliwickie spotkania literackie", dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    CZYTAJ WIĘCEJ



    „CZYTANIE WZMACNIA" - VII Noc Bibliotek 2021

    Centrum Handlowe FORUM w Gliwicach, ul. Lipowa 1

    9 października 2021 r.


    Książki oddziałują na człowieka w niesamowity i mądry sposób. Otwierają nas na nowe doświadczenia i rozszerzają horyzonty, kształtując nas samych. Poszerzają wiedzę i zasób słów, rozwijają wyobraźnię, poprawiają zdolność koncentracji, pamięć i ortografię. Dostarczają wielu różnorodnych przeżyć, pomagają zrozumieć wiele spraw, dają pocieszenie i poradę. Oczarowują nas swoimi historiami, przygodami i losami bohaterów, o których opowiadają. Inspirują, rozwijają i wzmacniają.

    „Czytanie wzmacnia" to hasło tegorocznej, VII edycji Nocy Bibliotek. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach oraz Centrum Handlowe Forum w Gliwicach zapraszają w sobotę 9 października 2021 r. do Forum Gliwice na bezpłatne zaczytane warsztaty dla całych rodzin. Zaczytany kącik mocy, czarodziejskie worki na książki, magiczne zakładki, breloczki i bransoletki mocy - to wszystko czekać na Was będzie na Scenie Forum w godz. 14.00-19.00.

    CZYTAJ WIĘCEJ



    MARZENA FILIPCZAK - spotkanie autorskie

    Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

    14 października 2021 r., godz. 18.00


    Zapraszamy na spotkanie z Marzeną Filipczak, podróżniczką, dziennikarką, autorką książek o samodzielnym podróżowaniu.

    Podczas spotkania Marzena Filipczak opowie o bliskiej egzotyce na nowe czasy.

    Liczba miejsc ograniczona.

    W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

    Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk - gliwickie spotkania literackie", dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    CZYTAJ WIĘCEJ



    GLIWICZANIE W DRODZE. NA KRANIEC PÓŁNOCY W POSZUKIWANIU ZORZY - spotkanie podróżnicze

    Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

    20 października 2021 r., godz. 18.00


    Serdecznie zapraszamy na spotkanie z gliwickim podróżnikiem, Przemysławem Wiktorczykiem, autorem bloga „Antek w podróży". Jak pisze „Antek w podróży": „Życie na arktycznym Spitsbergenie i za kołem podbiegunowym jest dużo trudniejsze, niż w warunkach umiarkowanego klimatu, w którym my żyjemy. Zimą słońce nie wschodzi przez jakiś czas i non stop jest ciemno. Jak wygląda życie na dalekiej północy oraz po co w ogóle tam pojechać, opowiem podczas prelekcji."

    Liczba miejsc ograniczona.

    W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

    Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk - gliwickie spotkania literackie", dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    CZYTAJ WIĘCEJ



    PODRÓŻE ZA SMAKIEM, CZYLI JAK PRZYPRAWY ZMIENIAJĄ ŚWIAT - prelekcja Jędrzeja Majki połączona z warsztatem kulinarnym

    Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

    28 października 2021 r., godz. 18.00


    Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Jędrzejem Majką, dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książki „Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat". Poszukiwanie nieznanych smaków w nowym miejscu to najbardziej fascynujące zajęcie podczas podróży. Która przyprawa jest najstarsza, a która najdroższa? Dlaczego wanilia przez dziesięciolecia nie owocowała poza Meksykiem? Jak w ciągu wieków podrabiano przyprawy i co groziło za ten czyn? O tym wszystkim podczas spotkania opowie nasz gość. Prelekcja połączona będzie z warsztatem kulinarnym, który poprowadzą przedstawiciele „Tomaty - gliwickiej kooperatywy spożywczej".

    Liczba miejsc ograniczona.

    W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

    Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk - gliwickie spotkania literackie", dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    CZYTAJ WIĘCEJ



    MARTYNA I WIESŁAW CIECIERĘGA - koncert

    Sala widowiskowa Centrum Sportowo Kulturalnego „Łabędź", ul. Partyzantów 25

    29 października 2021 r., godz. 18.00


    Serdecznie zapraszamy na koncert Wiesława Ciecieręgi i jego córki Martyny.

    Podczas koncertu obok piosenek autorskich pojawią się między innymi śpiewane wiersze Adama Ziemianina - bohatera pracy magisterskiej Martyny, ale także innych, mniej lub bardziej rozpoznawalnych poetów.

    Liczba miejsc ograniczona.

    Bezpłatne wejściówki do odebrania w Bibliotece Centralnej, ul. Kościuszki 17 oraz Filii nr 30 MBP w Gliwicach, ul. Partyzantów 25 od 11 października.

    W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

    Koncert odbędzie się w ramach projektu „Haczyk - gliwickie spotkania literackie", dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    CZYTAJ WIĘCEJ



    Z GLIWIC DO… - MOJE PODRÓŻE - wystawa fotografii gliwiczan

    Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

    4 - 31 października 2021 r.


    W październiku w sali wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach przy ul. Kościuszki 17, prezentowana będzie wystawa zdjęć gliwiczan - pasjonatów fotografii.

    „Z Gliwic do… - moje podróże" to fotograficzny zapis podróży mieszkańców miasta w różne zakątki świata. Wśród prezentowanych prac znajdą się zdjęcia zarówno z najodleglejszych i najbardziej egzotycznych wypraw, jak i te ukazujące piękno rodzimych miejsc.

    Wystawa odbędzie się w ramach projektu „Haczyk - gliwickie spotkania literackie" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    CZYTAJ WIĘCEJ

    WRZESIEŃ 2021 W MBP GLIWICE

    NARODOWE CZYTANIE 2021 – MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ

    Skwer przed Biblioteką Centralną

    4 września 2021 r., godz. 15.00 – 18.30


    "Człowiek jest zwierzęciem towarzyskim. Musi od czasu do czasu myśl wymienić." /Gabriela Zapolska "Moralność Pani Dulskiej"

    Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza do wspólnego świętowania 10. edycji Narodowego Czytania, którego lekturą w tym roku jest "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

    Oficjalne rozpoczęcie Narodowego Czytania nastąpi o godz. 15.00. Następnie zaprosimy mieszkańców do salonu Pani Dulskiej, który odwiedzą wspaniali goście! Usłyszymy fragmenty „Moralności pani Dulskiej” w wykonaniu aktorów Teatru Miejskiego w Gliwicach: Aleksandry Wojtysiak i Mariusza Galilejczyka. Marian Kisiel - prof. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - w rozmowie z dziennikarką Radia Katowice - Agnieszką Strzemińską - przybliży słuchaczom ponadczasowe dzieło Gabrieli Zapolskiej. Zwieńczeniem tego literackiego święta będzie koncert Kwartetu Smyczkowego Pani Dulskiej, który wykona utwory z przełomu XIX i XX wieku.

    Podczas wydarzenia na uczestników czekać będą quizy i zabawy literackie z nagrodami, animacje i zaczytana strefa relaksu. Dla odwiedzających salon Pani Dulskiej przygotowany będzie również pyszny podwieczorek!

    Partnerem wydarzenia jest Centrum Handlowe Forum w Gliwicach oraz Teatr Miejski w Gliwicach.

    CZYTAJ WIĘCEJ



    MAŁGORZATA STAROSTA – SPOTKANIE AUTORSKIE

    Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

    3 września 2021 r., godz. 18.00


    Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorką kryminałów Małgorzatą Starostą, połączone z promocją najnowszej książki „Wina wina”.

    Małgorzata Starosta – pisarka, wrocławianka, absolwentka filologii polskiej oraz etnologii i antropologii kultury na Uniwersytecie Wrocławskim. Zadebiutowała w 2020 roku trylogią komedii obyczajowo-kryminalnych pt. „Pruskie baby” (Pruskie baby, Wesela nie będzie!, Kwestia czasu), których akcja została osadzona we Wrocławiu, Augustowie i przez chwilę w Szklarskiej Porębie , Jeleniej Górze, Kowarach oraz na Górnym Śląsku. Książki zostały doskonale przyjęte przez recenzentów i czytelników. W marcu 2021 r. ukazał się pierwszy tom cyklu „W siedlisku” zatytułowany „Szczęśliwy los”. Powieść przenosi Czytelników na pełne magii, wierzeń ludowych i humoru Podlasie natychmiast zdobywając serca amatorów nie tylko komedii kryminalnych. Kolejny tom cyklu pojawi się już jesienią, a na wrzesień planowana jest premiera nowej książki Małgorzaty Starosty, otwierającej zupełnie nową serię.

    Spotkanie poprowadzi Anna Latta-Pisarek.

    CZYTAJ WIĘCEJ



    TOMEK MICHNIEWICZ – SPOTKANIE AUTORSKIE

    Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

    6 września 2021 r., godz. 18.00


    Zapraszamy na spotkanie z Tomkiem Michniewiczem, dziennikarzem, reportażystą, fotografem, organizatorem wypraw i ekspedycji.

    Liczba miejsc ograniczona. W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

    Spotkanie będzie transmitowane na żywo na Facebooku Miejskiej Biblioteki w Gliwicach (www.facebook.com/MBPGliwice).

    Tomek Michniewicz jest laureatem nagrody „National Geographic Traveler”, statuetki „Osobowość Roku 2019” oraz czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży „Mediatravel”. Członek jury „Kolosów”, najważniejszej nagrody podróżniczo-eksploratorskiej w Polsce oraz Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Podejmuje się trudnych i niebezpiecznych projektów reporterskich. Rozbił kongijsko-zambijski gang przemytników kości słoniowej i został wpuszczony na pokład łodzi Mel Fisher’s Treasures, najsłynniejszej ekipy poszukiwaczy skarbów na świecie. Opisywał fundamentalizm muzułmański w północnym Pakistanie i źródła przestępczości w Johannesburgu, operacje polskich sił specjalnych, metody zawodowych oszustów kasyn w Las Vegas i praktyki czarnej magii w Afryce Centralnej. W USA otrzymał pozwolenie na wejście do San Quentin, więzienia o maksymalnym rygorze przeznaczonego dla najgroźniejszych przestępców. Jako jeden z nielicznych europejskich dziennikarzy podróżował swobodnie po Arabii Saudyjskiej oraz dostał się do partyzanckiego obozu nepalskich maoistów. Regularnie organizuje wyprawy na Saharę, do afrykańskiego buszu i do równikowych dżungli. Z plecakiem przejechał 62 kraje, większość wielokrotnie. W podróży spędza często połowę roku. Przepłynął najtrudniejszą rzekę raftingową na świecie – Zambezi. Nurkował z żarłaczami białymi i żarłaczami tępogłowymi, eksplorował pieszo Deltę Okavango i park narodowy Mana Pools w Zimbabwe. Łapie węże, podchodzi dzikie słonie i nieustająco schodzi z utartego szlaku.

    Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    CZYTAJ WIĘCEJ



    BALTICARIUM – RODZINNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE

    Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

    11 września 2021 r., godz. 9.00, 11.00


    Zapraszamy na warsztaty artystyczne, które poprowadzi Natalia Uryniuk, graficzka i ilustratorka, autorka książek dla dzieci, której prace prezentowane są przez cały wrzesień w sali wystawowej Biblioteki Centralnej MBP na interaktywnej wystawie.

    Dzieci w wieku od 3 do 6 lat z rodzicami stworzą podwodny świat w dużym formacie. Przy pomocy farb i dużych pędzli wspólnie wykonają zwierzęta Bałtyku w skali makro.

    Dzieci w wieku od 7 do 9 lat będą miały okazję do wykonania proekologicznych grafik na płóciennych torbach. Liczba miejsc ograniczona.

    Bezpłatne wejściówki do odebrania w Bibliotece Centralnej MBP w Gliwicach, ul. Kościuszki 17 od 23 sierpnia.

    Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    CZYTAJ WIĘCEJ



    MIROSŁAW WLEKŁY – SPOTKANIE AUTORSKIE

    Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

    16 września 2021 r., godz. 18.00


    Zapraszamy na spotkanie z Mirosławem Wlekłym, reporterem autorem biografii Tony’ego Halika oraz książki dla dzieci “Przygoda dzika Toniego Halika”.

    Laureat Nagrody Magellana. Nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz czterokrotnie do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Jest autorem „Śledztwa Pisma”, pierwszego podcastowego serialu reporterskiego w Polsce, nominowanego do nagrody Grand Press Digital. A także współautorem reportaży i scenariuszy, na podstawie których powstały spektakle teatralne: „Listy na wolność” (Teatr Nowy w Poznaniu), „Swarka” (Teatr Polski w Bydgoszczy), „Bóg w dom” (Teatr Polski w Bydgoszczy), „Lwów nie oddamy” (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie), “Jedzonko” (Teatr Juliusza Słowackiego w Krakowie).

    Spotkanie poprowadzi Agnieszka Włoka.

    Liczba miejsc ograniczona. W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

    Spotkanie będzie transmitowane na żywo na Facebooku Miejskiej Biblioteki w Gliwicach (www.facebook.com/MBPGliwice).

    Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    CZYTAJ WIĘCEJ



    GLIWICZANIE W DRODZE. PATAGONIA Z WIZYTĄ W FOTOGRAFICZNYM RAJU – SPOTKANIE PODRÓŻNICZE

    Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

    20 września 2021 r., godz. 18.00


    Argentyńska i chilijska Patagonia to mekka fotografów krajobrazu. Strzeliste wieże Fitz Roy-a, Cerro Torre czy w końcu masyw Torres del Paine i lodowiec Perito Moreno na stałe wpisały się w fotograficzny kanon tej części Ameryki Południowej.

    Tym razem w Atlantydzie będziemy gościć Piotra Trybalskiego, fotografa, podróżnika i pisarza, który wraz z Adamem Jeżewskim pokaże najpiękniejsze, patagońskie krajobrazy.

    Ekipa opowie o warunkach fotografowania, najlepszych trasach trekkingowych oraz przekaże praktyczne informacje o tym, jak samodzielnie zorganizować wypad do Patagonii. Prócz krajobrazów - oryginalne, fotograficzne niespodzianki jak na przykład... wnętrza pewnego teatru, zamienionego na wielką księgarnię.

    Liczba miejsc ograniczona. W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

    Spotkanie będzie transmitowane na żywo na Facebooku Miejskiej Biblioteki w Gliwicach (www.facebook.com/MBPGliwice).

    Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    CZYTAJ WIĘCEJ



    WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

    Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

    25 września 2021 r., godz. 10.00


    Nigdy wcześniej fotografia nie była tak dostępna i tak powszechna. Wystarczy, że sięgniemy do kieszeni, wyciągniemy z niej telefon komórkowy i jesteśmy w stanie stworzyć dobre technicznie zdjęcie. A co z emocjami i historią, która powinna się za nią kryć?

    Tutaj na pewno nieocenioną pomocą okażą się wskazówki profesjonalisty.

    Serdecznie zapraszamy na warsztaty fotograficzne, które poprowadzi Maciej Goryl.

    Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy (telefonicznie: 32 238 26 24 lub mailowo: instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl).

    W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

    Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    CZYTAJ WIĘCEJ



    DARIUSZ KORTKO, MARCIN PIETRASZEWSKI – SPOTKANIE AUTORSKIE

    Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

    28 września 2021 r., godz. 18.00


    Zapraszamy na spotkanie z Dariuszem Kortką i Marcinem Pietraszewskim, autorami biografii Jerzego Kukuczki i Krzysztofa Wielickiego, poświęcone literaturze górskiej.

    Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski to dziennikarze „Gazety Wyborczej”, laureaci wielu prestiżowych nagród dziennikarskich. Absolwenci Uniwersytetu Śląskiego, mieszkają i pracują w Katowicach na Górnym Śląsku. Wspólnie napisali dwie bestsellerowe biografie wielkich himalaistów: Jerzego Kukuczki i Krzysztofa Wielickiego. Są także autorami książki o Mirosławie Hermaszewskim – jedynym polskim kosmonaucie. Rozmowę przeprowadzi Agnieszka Włoka.

    Liczba miejsc ograniczona. W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

    Spotkanie będzie transmitowane na żywo na Facebooku Miejskiej Biblioteki w Gliwicach (www.facebook.com/MBPGliwice).

    Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    CZYTAJ WIĘCEJ



    BALTICARIUM – INTERAKTYWNA WYSTAWA PRAC NATALII URYNIUK

    Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

    1-30 września 2021 r.


    Filet, rekin, wieloryb – to zwierzęta Morza Bałtyckiego. Zdziwieni? A co, jeśli jest to najczęstsza odpowiedź dzieci na pytanie o zwierzęta mieszkające w Bałtyku?

    Natalia Uryniuk, artystka i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku łączy świat sztuki ze światem nauki. W celu rozbudzenia w nas odpowiedzialności za Morze Bałtyckie, stworzyła międzynarodowy projekt edukacyjny w 9 językach - Balticarium.com. Jej 4 książki o Bałtyku, wystawy i wykłady dookoła świata odmieniają standardowe postrzeganie edukacji ekologicznej i skłaniają do ochrony środowiska morskiego.

    Na wystawie są prezentowane ilustracje z książki „Skok przez Bałtyk”, wydanej przez wydawnictwo Widnokrąg w 2021 roku oraz z książki „Balticarium” wydanej przez wydawnictwo Wytwórnia w 2019 roku.

    Wystawa odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    CZYTAJ WIĘCEJ

    Polecamy

    Książki w Sieci

    W związku z zaistniałą sytuacją zachęcam do korzystania z bibliotek internetowych, które  oferują pełne teksty lektur oraz innych dzieł literackich.

    Miedzy innymi są to:
    1. wolnelektury.pl

    2. lektury.gov.pl

    3. ChmuraCzytania.pl
    Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

    4. Empik Premium Free
    Empik przygotował dostęp do bazy ponad 200 e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhona.

    5.Publio - darmowe e_booki
    Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 e-booków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

    6. Nexto - darmowe
    Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych e-booków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

    Wymienione tutaj i podobne tego typu portale oferują często darmowy dostęp do audiobooków, e-booków oraz aplikacji mobilnych.

    Niektóre z nich posiadają dodatkowe zakładki omawiające tematy do ustnej matury z języka polskiego. Dodatkową formą powtórzenia lektur mogą być adaptacje poszczególnych dział literackich na kanale TVP Kultura.

    Warto skorzystać.

    Życzę wszystkim zdrowia i szybkiego powrotu do normalności.
    Bibliotekarz ZSŁ w Gliwicach,
    Katarzyna Jońca

    Strona: 1 | 2

    2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone | Wykonanie: Jakub Gurgul, Robert Frelich | Powered by Jakub Sklorz